Szokatlan viselkedés a macskánál

Szokatlan viselkedés a macskánál

Ha a macska olyan szokatlan viselkedési formákat kezd produkálni, mint a lábak, a boka harapdálása, érdemes arra gondolni, hogy nem játszik vele eleget, nem jut elég mozgáslehetőséghez az állat, amellyel „leképezheti” vadászatát.

Tovább
A szőrlabdák

A szőrlabdák

A szőrlabda nem más, mint a szőrzet felhalmozódása a cica gyomrában vagy vékonybelében, melyet a tisztálkodás során nyelt le az állat. Ha az emésztőrendszer nem tudja kiválasztani a szőröket, azok egy csomóba, labdát formázva összegyűlnek.

Tovább
Házilag készített cicajátékok

Házilag készített cicajátékok

A játék nem csak azért jó, mert a cica nem tud elhízni, de fejleszti és erősíti izomzatát is. Ám a macskák sok játékot „kivégeznek” az intenzív elfoglaltság során, gyakran ráunnak korábban kedvelt játékaikra, ezért időnként cserélgetni kell őket.

Tovább
A vizeletspriccelés

A vizeletspriccelés

A kandúrok (de néha bizony a nőstény macskák is) vizeletük körbespriccelésével jelölik meg területeket. Ez bizony egy olyan viselkedési forma, melynek kontrollálása igen nehéz, de nem lehetetlen. Íme, néhány tipp a kellemetlen szagforrás megszüntetésére.

Tovább
A gyáva cica megszelídítése

A gyáva cica megszelídítése

A cica azonnal elrohan, ha csengetnek az ajtón? Napokig nem jön ki a kanapé alól, ha vendégei vannak? Minderre van megoldás! A legtöbb cica antiszociális, persze nem a gazdival vagy a családdal szemben. De egy idegen ember hangja, szaga, látványa menekülésre készteti az állatot.

Tovább
Játék közbeni agresszivitás

Játék közbeni agresszivitás

A durva játék egyáltalán nem szokatlan, sőt, sokkal inkább természetes a kiscicák között, egészen két éves korig. A gazdák ezt egészen addig tolerálni szokták, amíg ezt nem érzik ellenük irányulónak vagy az otthonukra nézve rombolónak, azaz túlságosan vadnak.

Tovább
Ideje elkezdeni a fogápolást!

Ideje elkezdeni a fogápolást!

A fogak ápolása fontos és elengedhetetlen az állat egészsége szempontjából. Egy tökéletes világban a cicák imádják, amikor a fogaikat tisztogatják. A valóságban a felnőtt macskák nem igazán kedvelik, amikor gazdájuk a fogkefével hadonászik előttük.

Tovább
Zsírmáj szindróma

Zsírmáj szindróma

A zsírmáj szindróma, azaz a zsír felhalmozódása a májban súlyos betegség a macskáknál, amikor is a máj sejtjeiben a zsírfelhalmozódás túlzott mértéket ölt, ez pedig a szerv nem megfelelő működéséhez vezet.

Tovább
Féltékenység az állatok között

Féltékenység az állatok között

A nagy, boldog állatsereglet illúziója egy pillanat alatt tud elillanni, amikor az új családtag és a korábbi lakók egymásra néznek. Csak álom volt, hogy szerelem lesz első látásra a régi és az új kedvenc között. Vagy lesz ilyen valaha?

Tovább
Mi az a macskamenta?

Mi az a macskamenta?

A macskamenta, más néven gyöngymenta (hivatalos nevén a nepata cataria) igen erős évelő növény, a menta család tagja. Hatóanyaga, mely oly vonzó a macskák számára, a nepetalactone, mely a menta leveleinek bomlásakor aktivizálódik.

Tovább
Chlamydia

Chlamydia

A macskák chlamydia fertőzése bakteriális eredetű, és általában kötőhártya gyulladást okoz. A chlamydia fertőzött állatok általában egyidejűleg felső légúti vírusos (calicivírus, herpesz vírus) megbetegedéstől is szenvednek.

Tovább
A rombolás

A rombolás

A rombolás normális viselkedésnek is tekinthető, ha az csak bizonyos tárgyakra irányul. Ám a legtöbbször az okozza a problémát, hogy a háztartásban sok olyan tárgy van, melynek mancsokkal, karmokkal és fogakkal való próbálgatását a gazdák nem tolerálják és rombolásnak élik meg.

Tovább
Mítoszok a macskák körül

Mítoszok a macskák körül

Az emberek számára a macskák mindig is rejtélyes állatok voltak. Az évszázadok során temérdek mítosz alakult ki hozzájuk kapcsolódóan. Néhány ezek közül valóban abszurd, míg másokban nagyon sok ember hisz.

Tovább
A macska szemének anatómiája

A macska szemének anatómiája

Ismerős a látvány, amikor éjjel az autó fényszórója egy macskára vetül, szemébe világít, és olyan látvány tárul elénk, mintha izzana a szeme? Az, hogy a macskák tökéletes sötétségben is látnak, csak egy mítosz.

Tovább
Herpeszvírus

Herpeszvírus

A macska herpeszvírusa okozza a különféle felső légúti megbetegedések zömét. Ez az igencsak fertőző vírusos betegség a macskák családjának nagy részét érinti. Olyan betegséget okoz, mely sokak szerint igencsak hasonlatos az emberi náthához.

Tovább
Calicivírus

Calicivírus

A macskák calicivírusa a felső légúti megbetegedések, szájüregi fekélyek és ízületi gyulladás egyik leggyakoribb oka. A vírus nyállal vagy belégzéssel terjed, egyik cicáról a másikra. A felső légúti megbetegedések esetében a gyógyulási esélyek jók.

Tovább
Kaparófák

Kaparófák

Tudta, hogy ha kedvence kaparófáját macskamentával permetezi le havonta néhány alkalommal, akkor nagyobb valószínűséggel azt fogja kaparni a cica a bútorok helyett? Érdemes néhány tanácsot megfontolni, ha meg akarja óvni bútorait, függönyeit.

Tovább
Tippek a cica neveléséhez

Tippek a cica neveléséhez

Nagyon fontos a cica mozgásigényének kielégítése egyrészt egészsége, másrészt jóléte miatt. Amíg az állat egészséges és nincs semmiféle fizikai akadálya, a mozgás fejleszti izomzatát és koordinációs képességeit. Egészségügyi előnyei mellett mindez nagyszerű móka is.

Tovább
Az érintés

Az érintés

Amikor megérinti a cicáját, valószínűleg nem is tudatosul önben, hogy a tömött bunda alatt a bőr igen érzékeny. Maguk a szőrszálak pedig valódi szenzorként működnek, de hogy pontosan hogyan, azt még a kutatók sem tudják, kivéve a bajusz „működését”.

Tovább
A macska felnőttkori oltása

A macska felnőttkori oltása

A védőoltás minden esetben fontos, amikor cicát vesz vagy fogad örökbe, hiszen csak így tudja biztosítani, hogy az állat egészséges maradjon és megóvhassa kedvencét több, veszélyes betegségtől. Pár nappal azután, hogy a cica új otthonába kerül, érdemes felkeresni az állatorvost.

Tovább