Bár sok művészt lehet macskekedvelőnek, vagy cicarajongónak nevezni, a „cat master”, avagy a „macskák ura” címet minden vitán felül állóan Léonard Tsuguharu Foujita érdemli ki. A japán-francia festő 1886-ban, Tokióban született, a japán császári hadsereg egyik orvosának fiaként. A tokiói művészeti akadémián szerzett diplomát, majd három évvel később Párizsba utazott.
TovábbNagyon sok nagyszerű művész életében volt jelen egy különleges szerelem, mely túlmutatott a múzsák sokaságán: a macskák iránti szeretet.Voltak köztük, akik meg is örökítették kedvenceiket, mások csak élvezték társaságukat, mikor megpihentek alkotás közben, vagy éppen megörökíttették magukat a cicával. Nézzük hát, a modern művészek közül kik voltak igazi macska-rajongók?
TovábbNemrégiben ritka, veszélyezetetett fajként számon tartott Geoffroy macskakölyök született a Nyíregyházi Állatparkban. Bár a kicsi már két hónapos, eddig anyja rejtegette, ám most már azonban kijár a kifutóba, így a szerencsés látogatók megleshetik. Az igen ritka fajból összesen 75 él a világ állatkertjeiben, éppen ezért különös öröm, hogy hazánkban utód született a tizenkét éves, Csehországból származó hím, és a tizenegy éves német nőstény nászából. A faj nevét Étienne Geoffroy Saint-Hilaire, XIX. századi francia zoológusról kapta.
De nézzük, mit érdemes tudni a Geoffroy macskákról.
Bicolor vagy piebald macskának hívjuk azokat a cicákat, amelyeknek fehér szőre valamilyen más színnel – pl. feketével vagy tabby-val van kombinálva. Különböző minták is megjelenhetnek a bicolor szőrben, gondoljunk csak a török Van macska mintájára, ahol a szín csak fejen és a farkon jelenik meg, vagy amikor a szín például csak a nyakon, a toroknál látható.
TovábbEgyáltalán nem nehéz állatos filmet, rajzfilmet találni, ha az ember éppen erre vágyik. Nagyon sok rendezőt, rajzfilm készítőt ihlettek meg állatok és az emberek állatokhoz való viszonya. A macskák és az emberek kapcsolata mindig is érdekes téma volt, de a macskák önálló, néha öntörvényű világa, függetlensége is sokakat megihletett. Gyerekkorunk óta nézzük a cicás meséket, rajzfilmeket, és köztük bizony sok olyan van, amelyet a mai gyerekek is örömmel szemlélnek.
TovábbA háborúk soraiban a macskáknak mindig komoly szerepe volt a lövészárkokban és a hajók fedélzetén is. A hivatalos kötelezettségeiken – egerek és patkányok irtása – mellett külön feladatuk volt a matrózok és katonák kedélyállapotának javítása, némi dorombolással, kedveskedéssel, vagy mókázással.
TovábbA hajósok és a macskák évszázados, ha nem évezredes jó kapcsolata közismert. A hajókon élő cicák hatalmas szolgálatot tettek az egerek és patkányok irtásával, hiszen ha ők nincsenek, a rágcsálók felfalják vagy beszennyezik a legénység hosszú útra szánt élelmiszerkészleteit, és bepiszkítják a matrózok lakóhelyét. A rágcsálók emellett komoly betegségeket is terjesztenek, tehát a macskák áldásos tevékenysége ez ellen is védte a hajózókat, olyan korokban, amikor még nem léteztek védőoltások, és a fertőzések, megbetegedések sokszor végzetes kimenetelűek voltak.
TovábbA Dickin Medált 1943-ban alapította Maria Dickin, az Egyesült Királyságban. Maria a PDSA (People's Dispensary for Sick Animals, azaz Beteg állatokról gondoskodó emberek szervezete) alapítója volt. A medál a Viktória kereszttel egyenrangú, kizárólag állatoknak adományozható elismerés, melyet hagyományosan minden évben London Lord Mayor-ja ad át.
TovábbGarfield macska, Jim Davis imádnivaló, rosszcsont macskafigurája tavaly ünnepelte 40. születésnapját. Szerencsés állatka, nem látszik rajta a kor, Garfiled sosem öregszik meg. Nem hiszem, hogy van, akinek ne lett volna gyermekként legalább egy Garfield figurája, ne nézegetett volna Garfield képregényeket, és ne látta volna a mozifilmet. Nem hiszem, hogy van ember, aki ne szeretné a dagi, lusta, beszólogatós cicát. És hogy milyen is ő, mitől lett ennyire népszerű? Lássuk!
TovábbWalter George Chandoha Bayonne-ban született, 1920 november 30-án. Szülei, Sam és Pauline (Tychy) Chandoha, ukrán emigránsok voltak. Gyerekként macskákkal nőtt fel, a cicák a család boltjában, Bayonne-ban „álltak alkalmazásban”, ugyanis egereket fogtak. Már korán úgy érezte, a macskák különleges személyisége érdemes arra, hogy fotókon is bemutassa.
TovábbA gazdi számára saját cicája a legszebb, legokosabb és legérdekesebb. Szeretnek történeket mesélni kedvenceikről, gyűjtik a fotókat és feljegyeznek minden különleges történést. Vannak azonban olyan esetek, amelyek nyomós okkal kerülnek napvilágra, az újságok címlapjára vagy a Guinness rekordok könyvébe.
TovábbÚgy tartja a mondás, hogy a kutyák a mesterek, a macskák a személyzet. Ez nagyrészt igaz e híres macskákra, melyek egy része igazi, más része mesefigura. Híres emberek híres cicái, rajzfilmek népszerű mese-macskái. Ki ne ismerné őket?
TovábbA világirodalom temérdek regényt, elbeszélést, novellát ismer, melynek fő- vagy mellékszereplői állatok. Az állatos filmek, regények, versek mindig is népszerűek voltak. Nem egy olyan remekművet találunk, mely macskákról szól. Érdemes válogatni közülük!
Tovább