Sokszor és sokat írtunk már a szocializáció jelentőségéről. Szakértők szerint egy kölyökkutya sikeres szocializációjának két kulcsfontosságú összetevője van: a kreativitás és az időzítés. Érdemes kissé lebontani a szociális és érzelmi mérföldköveket, hogy még könnyebb legyen a szocializációs folyamat.
TovábbMinden gazdi örül, ha kedvence szeret vele, mellette lenni. Hiszen részben ezért is döntött a kutyatartás mellett, nem? Ám van, amikor ez a ragaszkodás már egy kicsit túl sok, amikor már matricaként tapad az eb a gazdára.
TovábbÁllandó vitatéma a gazdák között, hogy be kell-e, be lehet-e engedni a kutyát a családi ágyba. Egy amerikai felmérés szerint az ottani gazdák 42 százaléka alszik együtt kedvencével. Érdekes lenne tudni, itthon mi a helyzet.
TovábbGazdának lenni hatalmas öröm, de egyben hatalmas felelősség is. Persze azok, akik életük első kutyájával vagy macskájával élnek, sokszor elbizonytalanodnak, néha pánikba is esnek, hátha nem jól csinálnak valamit.
TovábbA féltékenység egy érzelem, melyet akkor élünk át, amikor valaki, akitől vágyunk valamire (jellemzően figyelemre, szeretetre vagy gyengédségre), egy harmadik személynek nyújtja ezt a valamit. Mindez persze kialakulhat nem csak személyek, de tárgyak, játékok, ételek vonatkozásában is.
TovábbKépzelje el a képet. A konyhapulton finom szendvicsek sorakoznak, az eb mancsát a pultra helyezve próbál hozzájutni a falatokhoz. A gazdi rászól, hogy nem szabad. Nos, mit csinál a kutya? Vagy sétálnak, az úton hatalmas tócsa, sár. Rászól az ebre, hogy kerülje ki. Vajon kikerüli? Vagy alkalmi süketet játszik mindkét esetben?
TovábbA kutyák viselkedési problémáit a gazdák igen gyakran félreértik, vagy nem megfelelő módon kezelik. Minden kezdő gazda számára alapvető lenne a viselkedési problémák jellemzőinek elsajátítása, ugyanis ez az első lépés ahhoz, hogy megfelelően tudják kezelni ezeket.
TovábbA felelős gazdák számára kiemelten fontos, hogy kutyájuk mentálisan és fizikálisan is ép, egészséges legyen, sőt, folyamatosan gazdagodjon. Mindez nem csak az általános egészség szempontjából fontos, de segít a viselkedési problémák csökkentésében és az unalom megelőzésében.
TovábbEgy gazda számára talán az egyik legijesztőbb dolog azt látni, hogy kutyája összeverekszik egy másikkal. Sokak számára azonban nehézséget okoz megállapítani azt, hogy mikor is kezdődik a harc, meddig tekinthető még játéknak a dolog, és mikor válik komollyá.
TovábbAz agility igazán izgalmas, testet és lelket átmozgató, gyors és lendültes sport, kutyának és gazdának egyaránt. Ráadásul nem csak versenyszerűen, de hobbi szinten is lehet űzni.
TovábbA szocializáció minden fajta számára döntő fontosságú, fajtától függetlenül. Az állat szocializációja egy életen át tartó folyamat, melyre az idősebb és a menhelyről örökbe fogadott kutyáknak ugyanúgy szükségük van, mint a kölyköknek.
TovábbAz, hogy egy kutya ugat, szűköl, vonyít időnként, teljesen természetes dolog. Négylábú barátaink ezen a módon tudnak kommunikálni velünk, így tudják kifejezni magukat, "elmondani", mit szeretnének, mi a bajuk.
TovábbA kutyák félelmüket és agressziójukat testbeszédük által tudják a külvilágfelé kommunikálni. Ilyen testbeszéd jelek lehetnek a remegés, lelapulás, lábak közé húzott farok, a tekintet elfordítása. Nagyon gyakori, hogy az a kutya, amelyik fél, agresszivitást mutat.
TovábbSok kutya szenved valamilyen félelemtől vagy fóbiától. Ennek számos oka lehet, kezdve a korai szocializáció hiányától, a rossz tapasztalatokig. A félelem jelei a kutyáknál lehet lelapulás, remegés, nyáladzás, ugatás, romboló magatartás és bizonyos esetekben akár agresszió is.
TovábbUgye, ismerős a helyzet, hogy szeretne elmenni zuhanyozni, a mosdóba, a kertbe, és a kutya mindenhová követi? Ha hagyná, még a zuhany alá is bemászna, ül a mosdó ajtaja előtt és vár, rosszabb esetben sír, a kertben lépni nem tud tőle. Követi, mint az árnyék, akárhová is megy.
TovábbAkár tetszik, akár nem, a legtöbb kutya rág. Bármennyire is nem tetszik, vagy utáljuk, akkor is megrágnak valamit. De nem mindegy, hogy mi az, amit rág az eb. De hogyan lehet leszoktatni a kölyköt, vagy akár az idősebb ebet arról, hogy bármit megrágjon, hogy maga körül akármit elpusztítson?
TovábbA kutya elvesztése félelmetes élmény. Ennél már csak az ijesztőbb, ha rájön, hogy a kutya szándékosan szökött el. Amennyiben ez többször is előfordul, ha a kutya séta közben gyakran elszalad, érdemes megfejteni, mi lehet az oka.
TovábbVannak kutyák, melyek amikor izgatottá válnak, úgy akarják kimutatni a szeretetüket és a figyelmüket, hogy elkezdik rágcsálni a gazdit, akárcsak egy játékukat. Csipdesik a kezüket, csósálják a lábukat, a ruhájukat. De mi lehet az oka ennek a viselkedésnek?
TovábbTudjuk, a legtöbb gazdi feltétel nélkül szereti kedvencét, gondoskodik róla, megad neki mindent, és még véletlenül sem bántaná. Ám még a legtapasztaltabb tulajdonosok is árthatnak kutyáiknak vagy macskáiknak, ráadásul még csak nem is veszik észre.
TovábbVannak kutyák, melyek megőrülnek, ha vizet látnak, és azonnal a tóba, folyóba, medencébe vetik magukat. Még a sós tengervíz sem lehet visszatartó erő. Elég csak a labradorokra gondolni, ugye?
Tovább