A szúnyog csípésével mikroszkopikus méretű féreglárva (mikrofilária) kerül az állat szervezetébe, ez okozza a szívférgességet. A szívféreg latin neve Dirofilaria immitis. A kifejlett féreg vékony, spagetti-szerű, hossza akár 25-30 cm is lehet.
TovábbA bolhák sajnos túlságosan gyakori vendégek a kutyák és macskák környezetében. A közhiedelemmel ellentétben azonban nem csupán a rendetlen háztartásokban fordulnak elő; tiszta és rendezett környezetben ugyanúgy elszaporodhatnak, ezért nincs abban semmi szégyen, ha ilyen esetben kérünk segítséget.
TovábbA kutyák könnyen hánynak, sokszor úgy tűnik, mintha akarattal tennék, és az esetek nagy részében nincs is nyilvánvaló oka. A túl gyors evés miatt soha nem hánynak a kutyák, a habzsolásnak tűnő evés teljesen természetes az ebeknél.
TovábbAnnak ellenére, hogy a bolhák és kullancsok már szinte egész évben támadnak – igaz, eltérő intenzitással -, a legtöbben mégis így tavasz táján kezdünk keresgélni a legjobb lehetőség, megoldás után.
TovábbSok gazda azonnal lekezeli bolhaellenes szerrel kedvencét, amint észleli azok jelenlétét az eb szőrzetében. Azonban ez gyakorta nem nyújt megkönnyebbülést az állatnak, az tovább marja, harapdálja magát és természetesen vakaródzik is.
TovábbTudjuk, hogy fűben-fában orvosság van. Mégis, a modern korok embere szívesebben szed kemikáliákat, olyan gyógyszereket, amelyekről azt sem tudja, mi van bennük. Sőt, legtöbben ilyen szereket adnak kedvenceiknek is. Sokszor nem is kell nagyobb baj, betegség ahhoz, hogy elkezdjük kapkodni a tablettákat, pirulákat, vagy elkezdjük adagolni azokat kedvenceinknek.
TovábbSokkal gyakrabban fordulhat elő sebészeti beavatkozás a kutyáknál, mintsem azt gondolná. Az élet korai szakaszában célszerűen megtörténik az ivartalanítás, de előfordulhat beavatkozás fogászati probléma, diszplázia és más betegségek miatt.
TovábbA szuka és a kan kutyák ivartalanítása teljesen másfajta műtéti eljárást igénylő folyamat, emiatt a gyógyulási folyamat is eltérő. Korábban azt tartották, hogy érdemes megvárni az első tüzelést, ma már azt vallják az állatorvosok, hogy ez nem szükséges, sőt, ha lehet, akkor a vemhesülés és ellés kockázata miatt érdemes korábban ivartalanítani.
TovábbSok tévhit él az ivartalanítással kapcsolatban az emberekben. Nagyon sokan a mai napig abban hisznek, hogy egy szuka kutya egészsége megőrzése érdekében legalább egyszer életében szülnie kell. A férfiak általában nagyon megértőek a kanokkal szemben, és nem szeretnék őket férfiasságuktól megfosztani. Pedig ezek a vélekedések bizony nem igazak.
TovábbA kutyák bőrallergiája gyakran okoz gyulladt, viszkető bőrt. Gyakran jelentkezik másodlagos tünetként bőr- és fülfertőzés. Az atópia általában 6 hónapos és 7 éves kor között jelentkezik, az esetek 70 százalékban egy és három éves kor között, egyes fajtáknál azonban már akár két hónapos korban.
TovábbAz ürülék, a vizelet és az állat ürítés közbeni viselkedése sokat elmond kedvence egészségi állapotáról. Persze nagy a valószínűsége, hogy a gazdi nem sok figyelmet szentel annak, milyen gyakran ürít a kutya vagy éppen milyen a széklet színe.
TovábbA hyperthyroidism olyan betegség, amikor egyik vagy mindkét pajzsmirigy működése fokozott. Kezelés nélkül a pajzsmirigyek a szervezetre káros hatást gyakorolnak, az állat elkezd fogyni, károsodik a szíve, a mája és a veséi is.
TovábbA kutya szőrhullása minden otthonban gondot okoz. A legbosszantóbb a szezonális vedlés, amikor a lakásban mindent beborít a kutyaszőr. De ennél is idegesítőbb, hogy az ember ruhája tele van szőrrel, képtelen úgy utcára lépni, hogy valahol ne lenne rajta kedvence egy-egy szőrszála.
TovábbBiztos látott már olyat, hogy a gazdi önfeledten játszik aprócska csivavájával, amikor a csöppség hirtelen sírni kezd, felkapja a hátulsó lábát és három lábon ugrál tovább. Aztán hirtelen leteszi és mintha mi sem történt volna, szaladgál tovább.
TovábbMire kell figyelni, ha kedvencénél epilepsziát diagnosztizáltak? Epilepsziás kutyák gazdái mesélik, hogy mielőtt a roham bekövetkezne, a kutya csak néz rájuk, a szeme üveges lesz, az állat elkezd lihegni, majd kezdődik a roham. Mit tud ilyenkor tenni a gazdi?
TovábbAz ivartalanítás állandó téma a kutyások között. Az állatvédő szervezetek szerint az ivartalanítás az egyetlen megoldás a szaporodás kontrollálására, ugyanakkor a tenyésztők esetenként éppen ellenkezőleg gondolkodnak. Ráadásul mítoszok és legendák sora kíséri az ivartalanítás témakörét.
TovábbA hasnyálmirigy V-alakú szerv, mely a vékonybél kezdeti szakaszának kanyarulatában helyezkedik el. Elsődleges funkciói az inzulintermelés és a vércukorszint szabályozása. Másik, nagyon fontos funkciója, hogy olyan enzimeket állít elő, melyek segítik az emésztést.
TovábbA kor előrehaladtával a kutya vastag- és végbelének izmai is veszítenek rugalmasságukból, így megnehezedik a bélsárürítés. Száraz táppal való etetés és nem megfelelő folyadékbevitel esetén gyakran fordul elő, hogy az ürülék keményebb lesz, és nagy mennyiségben összeáll.
TovábbA kutya öregedésének egyik, leginkább látványos jele a mobilitás fokozatos csökkenése. Megértően és gondoskodóan kezelve a kérdést a felszabadult mozgás megőrizhető öregkorra is. Öreg kutya nem vén kutya, különösen, ha teszünk is azért, hogy fitt maradjon.
TovábbAz állatorvoslás tudománya hihetetlen gyorsasággal fejlődik. A kutyák sokkal tovább élnek, mint régebben, és az orvostudomány segítségével képesek korábban végzetes betegségeket is túlélni. Mindebben nagy szerepe van a kutatóknak és az állandóan fejlődő iparnak is.
Tovább