Mit is jelent a tenyésztés?

Mit is jelent a tenyésztés?

Egy kutya tenyésztése nem egyszerű feladat. Alapvető feltétele, hogy teljesen egészséges, örökletes betegségektől mentes, kiegyensúlyozott idegrendszerű és a fajta standardjához minél közelebb álló típusú kutyával rendelkezzünk – akár szuka, akár kan kutyát szeretnénk tenyésztésbe állítani.

Tovább
Tények a veszettségről

Tények a veszettségről

A veszettség olyan, súlyos és fertőző betegség, mely állatok közvetítésével az emberre is átterjedhet. Nagyon fontos a megelőzés, ez pedig egyrészt a kutya távol tartása az esteleges veszélyektől, másrészt a védőoltás és ennek aktuális frissítése.

Tovább
Fogápolás

Fogápolás

Az egészséges kutyafogak titka a rendszeres fogmosás, az egészséges étrend és a sok rágható játék. A baktériumok és bizonyos ételek könnyen lepedék-lerakódást okoznak a fogakon, mely hamar fogkővé alakul.

Tovább
A karmok ápolása

A karmok ápolása

Alapszabály, hogy amint a kutya karma a talajhoz ér, le kell vágni. Ha azt hallja, hogy a padlón kopog kedvence körme, ez azt jelzi, bizony már hosszú. A lusta ebek számára a pedikűr akár heti program is lehet, míg a durva, kemény talajon sokat sétáló és szaladgáló kutyák esetében ez sokkal ritkább.

Tovább
A mancsok ápolása

A mancsok ápolása

A mancsokon találahtó talppárnák feladata igen fontos, hiszen ezek extra védelmet nyújtanak a csontoknak és ízületeknek, védik azokat a sérülésektől és a szélsőséges időjárási körülmények hatásaitól.

Tovább
Csíp, szúr, harap és mar

Csíp, szúr, harap és mar

Temérdek élősködő van, amelyik kedvencükre pályázik, őt tartja a legmegfelelőbb élőhelynek. A jó hír az, hogy egy-két megoldással szinte az összes ellen lehet védekezni. A legtöbb gazdi azt gondolja, kizárt dolog, hogy nála ilyen előfordulhat! Nos, olyan ez, mint a fejtetű: az is a legtisztább hajat szereti, garantáltan abba mászik át. A kutyák élősködői sem válogatnak, a legtisztábban tartott, legillatosabb ebre is előszeretettel ugranak át, ha tehetik.

Tovább
Rágódjunk a csonton

Rágódjunk a csonton

Sokan nem tudják eldönteni, merjenek-e a csontot adni a kutyájuknak, vagy sem. Szüksége van-e az ebnek erre, hasznos-e számára, vagy csak szükségtelen veszélyforrás. Nos, a kutya vadonélő őse táplálékát nem filézve és főzve kapta, hanem elejtve zsákmányát azt teljes egészében elfogyasztotta.

Tovább
Mi van, ha baj van?

Mi van, ha baj van?

Balesetek a kutyával is előfordulhatnak, akár otthon, akár séta közben. gazdának fel kell készülnie a váratlan helyzetekre és tudnia kell felmérni a helyzet súlyosságát. Általában elsőkutyás gazdák pánikszerűen rohannak orvoshoz az első apró köhintésre, de higgye el, erre nincs mindig szükség.

Tovább
A köhögős kutya - avagy a kennelköhögés

A köhögős kutya - avagy a kennelköhögés

A kennelköhögés összefoglaló elnevezése egy összetett, vírusos és bakterális eredetű felső légúti megbetegedésnek. A betegség a gégefő és a légcső gyulladását okozza, ebből alakul ki a hörghurut, mely iegn hasonló a humán hörghuruthoz.

Tovább
A parvovírusos kutya

A parvovírusos kutya

A kutyák parvovírusa egy igen erősen fertőző vírusfajta, mely gyakorta akár végzetes is lehet az állat számára. A vírus a kutya szervezetének gyorsan osztódó sejtjeit támadja meg, legintenzívebben a béltraktusban. A parvovírus a fehérvérsejteket is támadja, és ha fiatal állat fertőződik, a vírus károsíthatja a szívizmokat és egész életen át tartó kardiológiai problémát okozhat.

Tovább
Ha fenyeget a veszettség...

Ha fenyeget a veszettség...

A veszettség vírusos eredetű megbetegedés, mely az összes emlős, beleértve az embert is, agyára és genricére gyakorol hatást. A betegség megelőzhető. Maga a „veszettség” szó viszonylag félelemkeltő az emberek számára, ugyanis ha a tünetek egyszer megjelennek, közel 100 százalékos az elhullási arány.

Tovább
 Bőrgombásság

Bőrgombásság

Érdekes, hogy a betegség angol elnevezése (ringworm) arra utal, hogy valamilyen féreg okozza a megbetegedést. Ám ez nem így van. A betegséget gomba okozza, mely a bőrt, a szőrzetet és a karmokat támadja. Maga a betegség erősen fertőző, eredményeképpen a szőr foltokban kihullik. Az állat a gombákat embernek és állatnak is át tudja adni

Tovább
A daganatos kutya

A daganatos kutya

Ijesztő és fájdalmas érzés azzal szembesülni, ha szeretett kutyánk daganatos betegségtől szenved. Ám tartsa észben, hogy az állatorvosok álláspontj sem egységes a betegség kezelésével kapcsolatban, érdemes tehát többük tanácsát kikérni, ha a diagnózis megszületett.

Tovább
A cukorbeteg kutya

A cukorbeteg kutya

A diabétesz, azaz köznyelvi nevén cukorbetegség az inzulin hiánya, vagy a szervezetnek az inzulinra adott nem megfelelő reakciója következtében alakul ki. Nem szabad elfelejteni, hogy a cukorbetegség viszonylag jól kezelhető, a cukorbeteg kutyák megfelelő kezelés mellett boldog és egészséges életet képesek élni.

Tovább
A szívférges kutya

A szívférges kutya

A szívféreg olyan parazita, mely a fertőzött állat szívében és a tüdőartériában él. A férgek a vérárammal jutnak el a szívhez és a tüdőhöz, útjuk során károsítják az artériákat, és a létfontosságú szerveket. Ez az út a fertőződés után nagyjából hat hónapig tart.

Tovább
A fogak ápolása

A fogak ápolása

Az orális egészség fenntartásának első lépése az otthoni tisztítás, már apró kölyökkortól, a második pedig a rendszeres állatorvosi ellenőrzés. A rendszeres fogmosással megelőzhetők az orális betegségek. Nem nehéz feladat és nem is tart túl sokáig.

Tovább
Féregűző csodatippek

Féregűző csodatippek

A férges kutya boldogtalan kutya és nagyon szerencsétlen. A gazdák leggyakoribb kérdése ezért az, hogy vajon milyen gyakorisággal kell féregteleníteni kedvencüket. A féregtelenítés rendszeressége azonban nem egyetlen mondattal meghatározható, egyszerű dolog. Olvasson tovább és meglátja, megérti, miért.

Tovább
Az öt leggyakoribb fizikális probléma kutyáknál

Az öt leggyakoribb fizikális probléma kutyáknál

A gazdák közötti beszélgetések során állandó téma: vajon melyek a leggyakoribb kutyabetegségek, problémák? Nos, a statisztikák szerint az alábbiak:

Fülfertőzések/Bőrallergia/Pyoderma/gyulladás/Gyomorhurut/hányás/Bélhurut/hasmenés

Tovább
Arthritis a kutyáknál: a legendák és mítoszok leleplezése

Arthritis a kutyáknál: a legendák és mítoszok leleplezése

Az osteoarthritis az ízületek betegsége. A kutyák körülbelül 20 %-a szenved ettől a betegségtől az élete során. . Leggyakrabban a csípő, a térd és a könyök ízületei érintettek. A betegséggel kapcsolatban temérdek legenda és mítosz kering.

Tovább
Oltások és egyéb fontos kérdések

Oltások és egyéb fontos kérdések

A kölyökkutyák általában úgy kerülnek új otthonukba, hogy már rendelkeznek legalább egy, de célszerűen több, koruknak megfelelő ajánlott védőoltással. Ma Magyarországon csak a veszettség elleni védőoltás kötelező, minden egyéb betegség – parvovirus, szopornyica, leptospirozis, stb. – ellen csak ajánlott a védőoltás.

Tovább