Az orális egészség fenntartásának első lépése az otthoni tisztítás, már apró kölyökkortól, a második pedig a rendszeres állatorvosi ellenőrzés. A rendszeres fogmosással megelőzhetők az orális betegségek. Nem nehéz feladat és nem is tart túl sokáig.
TovábbA férges kutya boldogtalan kutya és nagyon szerencsétlen. A gazdák leggyakoribb kérdése ezért az, hogy vajon milyen gyakorisággal kell féregteleníteni kedvencüket. A féregtelenítés rendszeressége azonban nem egyetlen mondattal meghatározható, egyszerű dolog. Olvasson tovább és meglátja, megérti, miért.
TovábbA gazdák közötti beszélgetések során állandó téma: vajon melyek a leggyakoribb kutyabetegségek, problémák? Nos, a statisztikák szerint az alábbiak:
- Fülfertőzések
- Bőrallergia
- Pyoderma/gyulladás
- Gyomorhurut/hányás
- Bélhurut/hasmenés
Az osteoarthritis az ízületek betegsége. A kutyák körülbelül 20 %-a szenved ettől a betegségtől az élete során. . Leggyakrabban a csípő, a térd és a könyök ízületei érintettek. A betegséggel kapcsolatban temérdek legenda és mítosz kering.
TovábbA macska azonnal meghallja, amikor a gazdája a tápos zacskót felszakítja, vagy a konzerv tetejét nyitja. De azért nem árt, ha segít is neki azzal, hogy tisztán tartja a fülét. Így a hallása is biztosan még tökéletesebb lesz. Legalább heti egy alkalommal ellenőrizze a füleket, nézze meg, nincs-e benne szennyeződés, lerakódás, esetleg nincs-e jele fertőzésnek. Ha ezt megteszi, akkor az érzékeny macska-detektorok biztos élesek, éberek és mindig használatra készek maradnak.
TovábbA kölyökkutyák általában úgy kerülnek új otthonukba, hogy már rendelkeznek legalább egy, de célszerűen több, koruknak megfelelő ajánlott védőoltással.
Ma Magyarországon csak a veszettség elleni védőoltás kötelező, minden egyéb betegség – parvovirus, szopornyica, leptospirozis, stb. – ellen csak ajánlott a védőoltás. Ám a gazda, aki egy életre szeretné társát maga mellett tudni, nem fog kockáztatni, nem teszi ki kedvencét a veszélyeknek. Márpedig e betegségek alattomosan, minden előjel nélkül támadnak, séták során könnyen „beszerezhetők”, ha nincs megfelelően immunizálva az eb.
TovábbA kutyák rendszeresen kapnak védőoltásokat. Van, amelyik kötelezően előírt, mások pedig csak ajánlott védőoltások. Mit is jelent ez pontosan?
Mikor kölyökkutya kerül a házhoz, jó esetben már legalább egy vagy két védőoltással rendelkezik. Ezek az oltások súlyos, gyakran végzetes kimenetelű fertőző betegségek ellen adnak védettséget. Ám azt minden gazdának tudnia kell, hogy a védettség kialakulása hosszabb folyamat eredménye, egy vagy két oltás nem elegendő.
TovábbA szúnyog csípésével mikroszkopikus méretű féreglárva (mikrofilária) kerül az állat szervezetébe, ez okozza a szívférgességet. A szívféreg latin neve Dirofilaria immitis. A kifejlett féreg vékony, spagetti-szerű, hossza akár 25-30 cm is lehet.
TovábbA bolhák sajnos túlságosan gyakori vendégek a kutyák és macskák környezetében. A közhiedelemmel ellentétben azonban nem csupán a rendetlen háztartásokban fordulnak elő; tiszta és rendezett környezetben ugyanúgy elszaporodhatnak, ezért nincs abban semmi szégyen, ha ilyen esetben kérünk segítséget.
TovábbHazánkban igen nagy problémát jelent a menhelyeken élő és az utcákon kóborló ebek tömeges száma. A nem kívánt szaporulat megelőzhető más módon is, akár úgynevezett távoltartó permetekkel, akár tüzelőbugyival a szukán, de hosszú távon a legjobb megoldást az ivartalanítás jelenti.
TovábbA kutyák könnyen hánynak, sokszor úgy tűnik, mintha akarattal tennék, és az esetek nagy részében nincs is nyilvánvaló oka. A túl gyors evés miatt soha nem hánynak a kutyák, a habzsolásnak tűnő evés teljesen természetes az ebeknél.
TovábbA kutya bőre mesél egészségi állapotáról, éppen ezért nagyon fontos, hogy azt mindig ellenőrizze, és jó kondícióban tartsa. Ha bőrprobléma jelentkezik, azt az állat vakarózással, rágcsálással, nyalogatással jelzi. A kiváltó okok skálája széles lehet, kezdve a parazitáktól, ferőzésektől, allergiától, az emésztőrendszer problémáin át a stresszig, vagy ezek kombinációjáig.
TovábbAnnak ellenére, hogy a bolhák és kullancsok már szinte egész évben támadnak – igaz, eltérő intenzitással -, a legtöbben mégis így tavasz táján kezdünk keresgélni a legjobb lehetőség, megoldás után. Azt, hogy a különféle élősködők ellen védenünk kell kedvenceinket, minden felelős gazda pontosan tudja. Igyekszünk megtalálni azt a megoldást, szert, alkalmatosságot, amely egyrészt a lehető legteljesebb körű védelmet nyújtja négylábú társaink számára, másrészt ár-érték arányban is megfelelő a számunkra.
TovábbSok gazda azonnal lekezeli bolhaellenes szerrel kedvencét, amint észleli azok jelenlétét az eb szőrzetében. Azonban ez gyakorta nem nyújt megkönnyebbülést az állatnak, az tovább marja, harapdálja magát és természetesen vakaródzik is.
TovábbA kutyák reakciói mindig elgondolkodtatják az embert. Sokszor olyan meglepőek ezek a reakciók, hogy csak lesünk. Hasonlóan csodálkozva tekintünk néhány betegségre is, hiszen azt gondoljuk, csak mi kaphatunk el kórságot az ebtől, ez fordítva már nem igaz.
TovábbTudjuk, hogy fűben-fában orvosság van. Mégis, a modern korok embere szívesebben szed kemikáliákat, olyan gyógyszereket, amelyekről azt sem tudja, mi van bennük. Sőt, legtöbben ilyen szereket adnak kedvenceiknek is. Sokszor nem is kell nagyobb baj, betegség ahhoz, hogy elkezdjük kapkodni a tablettákat, pirulákat, vagy elkezdjük adagolni azokat kedvenceinknek.
TovábbSokkal gyakrabban fordulhat elő sebészeti beavatkozás a kutyáknál, mintsem azt gondolná. Az élet korai szakaszában célszerűen megtörténik az ivartalanítás, de előfordulhat beavatkozás fogászati probléma, diszplázia és más betegségek miatt.
TovábbA kutyák bőrallergiája gyakran okoz gyulladt, viszkető bőrt. Gyakran jelentkezik másodlagos tünetként bőr- és fülfertőzés. Az atópia általában 6 hónapos és 7 éves kor között jelentkezik, az esetek 70 százalékban egy és három éves kor között, egyes fajtáknál azonban már akár két hónapos korban.
TovábbAz ürülék, a vizelet és az állat ürítés közbeni viselkedése sokat elmond kedvence egészségi állapotáról. Persze nagy a valószínűsége, hogy a gazdi nem sok figyelmet szentel annak, milyen gyakran ürít a kutya vagy éppen milyen a széklet színe.
Tovább