Oroszország állami állategészségügyi szolgálata március 31-én bejelentette, hogy a világon elsőként hagytak jóvá állatok számára gyártott vakcinát az új típusú koronavírus ellen. Jelezték, hogy a vakcinát azért fejlesztették ki, hogy megakadályozzák a vírus esetleges állatról emberre terjedését, vagy – legrosszabb esetben – azt, hogy a vírus mutálódni tudjon az állatokban, majd róluk az emberekre terjedjen. Bíznak abban, hogy az oltás segítséget jelent a nyércfarmok újraindításában, melyek közül sokat még korábban a tömeges fertőződések miatt ki kellett irtani.
TovábbNapjainkban nagy divat lett a CBD olaj használata, és bizony, sokak fejében megfordul, hogy esetleg az állatokra, kutyájukra nézve is talán jó hatással lehet ez a szer. Ehhez persze elsősorban tudni kell, hogy pontosan mire is szolgál, legális-e, valamint hogy mi a különbség a kender, a CBD, a kannabisz, a marihuána és a THC között.
TovábbA legtöbb ember szereti a fagyit, és bizony, az első tavaszi napsugarakkal indul a fagyiszezon is. Mert a fagyi finom, édes, hűvös, és még prpgramnak is jó egy kis családi vagy baráti nyalakodás. Sokan kutyasétáltatás közben ugranak be a közeli cukrászdába, és ha már ott vannak, hát elgondolkodnak, miért ne kaphatna a jeges édességből kedvencük is egy gombócot.
TovábbAki szereti a macskákat, gyakran gondol arra, milyen jó lenne, ha idősebb macskája mellé egy pici cica is kerülne a családba, amelyik ha felnő, klassz játszótársa lehet a másiknak. De vajon ezt a család elkényeztetett, egy szem macskája is így gondolja? Biztos, hogy ő is azonnal lelkesen fogadja az új jövevényt? Nem biztos….
TovábbA legújabb kutatások szerint az új vírusvariációk képesek az állatokat is megfertőzni. Most először sikerült ezekkel megfertőzni egereket, mindez pedig bonyolíthatja a vírus globális terjedésének visszaszorítását célzó erőfeszítéseket. Emellett texasi és az egyesült királyságbeli állatorvosok dokumentálták a B.1.1.7 elnevezésű, gyorsan terjedő változat első fertőzését az Egyesült Királyságban, mégpedig kutyák és macskák esetében. Megállapították, hogy az állatoknál szívkárosodás lépett fel, de nem tudják, hogy a károsodást maga a vírus okozta-e, avagy már korábban jelen levő problémára derült fény a vírus felismerése után.
TovábbTörökország városai híresek az utcákon szabadon kószáló macskákról. Ám ezeket a cicákat nehéz kóbor állatoknak nevezni, sokkal inkább tekintik őket a török kultúra részének. Az isztambuli macskák világhírre tettek szert. Évezrendek óta járják szabadon az útjukat, elengedhetetlen részévé válva a közösségeknek. Ezeknek a macskáknak nincs gazdájuk. Két világ között élnek, mert kóbor állatoknak sem tekinthetők. A közösségek, családok, magányos emberek, vagy sokszor az önkormányzatok gondoskodnak róluk, törődnek velük.
TovábbA lihegés teljesen normális viselkedés a kutyáknál, és mégis sokszor okoz fejtörést a gazdiknak. Vajon nem liheg-e túlzottan, vagy nem szokatlan-e nála amikor és ahogyan liheg? A kutatók bizony jó ideje vizsgálják a lihegés okait, és tettek pár érdekes megállapítást.
TovábbA felelős gazdák számára kiemelten fontos, hogy kutyájuk mentálisan és fizikálisan is ép, egészséges legyen, sőt, folyamatosan gazdagodjon. Mindez nem csak az általános egészség szempontjából fontos, de segít a viselkedési problémák csökkentésében és az unalom megelőzésében.
TovábbA kölykök és a felnőtt kutyát szeme nagyon hasonlóan működik, mint a mi szemünk. A fénysugarak áthaladnak a szaruhártyán, a pupillán (ami a szivárványhártya közepén levő nyílás), a szemlencsén, és csak a fennmaradó központi sugarak jutnak ténylegesen a szem belsejébe. A szemlencse – hála konvex (domború) alakjának – összegyűjti és összpontosítja a retinán a sugarakat, és ennek eredményeképpen egy fordított kép formálódik, mely képet a látóideg továbbítja az agy látóközpontja felé, ahol megszületik az eredmény: a látás.
TovábbEgy gazda számára talán az egyik legijesztőbb dolog azt látni, hogy kutyája összeverekszik egy másikkal. Sokak számára azonban nehézséget okoz megállapítani azt, hogy mikor is kezdődik a harc, meddig tekinthető még játéknak a dolog, és mikor válik komollyá. Annak ismerete, hogyan lehet megelőzni, megkadályozni a kutyák közötti harcot, igencsak fontos a gazdák számára.
TovábbA kutyák megjelölik területüket, hogy üzenjenek négylábú társaiknak. Ez a jelölés azt jelenti, hogy felemelik a lábukat, és vizeletet helyeznek el a számukra fontosnak ítélt helyeken. Bár a jelölésre elsősorban vizeletet használnak, esetenként megfigyelhető, hogy a kutya kaparja a talajt, egyrészt vizuális jelet hagyva, másrészt a mancsok által szagjeleket is.
TovábbAz agility igazán izgalmas, testet és lelket átmozgató, gyors és lendültes sport, kutyának és gazdának egyaránt. Ráadásul nem csak versenyszerűen, de hobbi szinten is lehet űzni. De mit is jelent pontosan az agility, azon túl, hogy aranyos kutyák cikáznak, szlalomoznak és ugranak?
TovábbGyakran megfigyelhető, hogy a macska evés-ivás előtt vagy után mancsolja, kaparássza a padlót, mintha be akarna temetni, vagy el szeretne ásni valamit. Nem kell megijedni, nincs semmi baj a cicával, ez teljesen normális viselkedésnek számít. Sőt, ez egy kifejezetten pozitív üzenet a gazdi számára, azt jelzi, hogy a macska igencsak otthon érzi magát a házban, lakásban.
TovábbA szocializáció minden fajta számára döntő fontosságú, fajtától függetlenül. Az állat szocializációja egy életen át tartó folyamat, melyre az idősebb és a menhelyről örökbe fogadott kutyáknak ugyanúgy szükségük van, mint a kölyköknek.
TovábbA farok csóválása a kutyák kommunikációjának egyik formája. Azért csóválnak, hogy közöljenek velünk valamit arról, hogyan érzik magukat. Tehát a farok mozgatása egy nonverbális kommunikációs forma, testbeszéd, melyet a gazdának tudnia kell értelmezni.
TovábbA kutyák nem csak éjjel alszanak, de bizony sokszor a nap nagy részét szunyókálással töltik. Az emberek hozzászoktak ahhoz, hogy általában akkor alszanak, amikor kinn sötét van, napközben, világosban pedig aktívak. Ezzel szemben kedvenceink képesek bármikor, akár napközben is egy jót aludni, ez pedig sokak számára furcsa. De vajon miért alszanak ilyen sokat a kutyák?
Tovább….avagy miért nem mindig temetik be, ássák el ürüléküket a macskák.
Teljesen normálisnak tekinthető viselkedés, hogy a macska ürítés után a székletét betemeti, elássa az alomban. Legalábbis így tartják, ám ez nem feltétlenül van így.
TovábbAz, hogy egy kutya ugat, szűköl, vonyít időnként, teljesen természetes dolog. Négylábú barátaink ezen a módon tudnak kommunikálni velünk, így tudják kifejezni magukat, "elmondani", mit szeretnének, mi a bajuk. Sokszor maga a gazda várja el, hogy kutyája ugasson, figyelmeztesse az esetleges veszélyre, betolakodóra, máskor viszont túl sok az ugatás, és úgy tűnik, nincs is oka rá az ebnek.
TovábbA kutyák félelmüket és agressziójukat testbeszédük által tudják a külvilágfelé kommunikálni. Ilyen testbeszéd jelek lehetnek a remegés, lelapulás, lábak közé húzott farok, a tekintet elfordítása. Nagyon gyakori, hogy az a kutya, amelyik fél, agresszivitást mutat. Sokan szeretnék tudni, mi a teendő, hogy az agresszív kutya megbízzon az emberben, de a legjobb, amit ilyenkor tehet bárki is, ha magára hagyja az állatot.
TovábbSok kutya szenved valamilyen félelemtől vagy fóbiától. Ennek számos oka lehet, kezdve a korai szocializáció hiányától, a rossz tapasztalatokig. A félelem jelei a kutyáknál lehet lelapulás, remegés, nyáladzás, ugatás, romboló magatartás és bizonyos esetekben akár agresszió is.
Tovább