A leggyakoribb oka annak, ha egy macska nem használja az almot az, hogy az alomtálca koszos. Mármint a cica szemszögéből ítélve, nem pedig a gazdi véleménye szerint. De nem csak ez lehet az ok. A stressz, betegség szintén okozhatják, hogy hirtelen máshová kezd üríteni a cica.
TovábbEl sem hinné, hány ember dobja ki az utcára vagy adja be macskáját azért, mert gondok támadtak az alomhasználattal. A legszomorúbb ebben a tényben az, hogy ezek az emberek bele sem gondoltak, hogy gyorsan és egyszerűen tudtak volna segíteni a problémán.
TovábbEl sem tudja képzelni, hányan adják menhelyre macskájukat alomhasználati problémák miatt. Sokkal többen, mint bármilyen más ok miatt! Pedig a szomorú igazság az, hogy ezekben az esetekben sokkal inkább a gazdák a hibásak, semmint a macskák.
TovábbAz első benyomás mindig fontos. Éppen ezért lényeges, hogy a család új cicáját igazán macskabarát környezet fogadja. Erre persze időt és pénzt kell szánni. Át kell vizsgálni az otthont, hogy minden kellően biztonságos-e a kölyök számára, és bizony be kell szerezni jó pár felszerelést. Ám ez a készülődés csak fokozza a várakozás jóleső izgalmát!
TovábbBár már egyre többekben tudatosul, hogy a cicák és a babák igenis harmonikusan tudnak együttt élni a családban, azért tudni kell, hogy bizonyos óvintézkedésekre szükség van. Az biztos, hogy ha valaki egy vagy több állatot - akár macskát - fogadott családtagként, nem megoldás, hogy a baba érkezésekor kihajítja az utcára, vagy menhelyre adja. Felelősséget vállalt az állatokért, gondoskodnia kell róluk. Akármit pletykálnak is az emberek, akármit duruzsolnak a szomszédasszonyok, a biztonságos babavárás és a kicsi biztonségos élete is megoldható a cica mellett, pusztán némi odafigyelésre van szükség.
TovábbA játék igazán klassz módja annak, hogy a cica természetes és ösztönös agresszióját, követési képességét, a zsákmány kifigyelését és elkapását szabályozott formában gyakorolhassa. Nem mellesleg a közös játék nagyszerű eszköz az állat és gazdája közötti kötődés erősítésére, és megtanítja az állatnak, hogyan játsszon az ember számára is elfogadható módon.
TovábbNemrég került cica a családba? Nos, ez nagyon klassz, egy életre szóló élmény lesz, de az első időszak az izgalmaké és a kihívásoké. Fel kell készülni az elkövetkező hosszú évekre, hogy a hétköznapok is örömteliek és nyugodtak legyenek. Amikor már minden rendben, mindennel fel- és előkészült, jöhetnek a mókás, feledhetetlen pillanatok és a sok-sok fénykép, a cica bébi- és tini napjainak önfeledt bolondozásairól.
TovábbA test beszél - legyen szó emberről, kutyáról, vagy akár macskáról. A test gesztusai, de még apró rezdülései is sokat tudnak elmondani egy adott hangulatról, érzésről. Az emberek kommunikációjuknak csak alig 30-35 százalékában használják a beszédet.
Tovább
A macska testbeszédének értelmezése segít annak megértésében, mit is akar közölni önnel az állat. Egyes szakértők szerint az emberi kommunikáció 65-90 százaléka testbeszéd révén zajlik. Mivel a cica nem tudja elmondani, amit szeretne, így velük szemben a testbeszéd ismerete még fontosabb.
TovábbMielőtt a kiscicát összeismertetné a már a a családban élő más macskákkal, esetleg kisbabával, kisgyermekkel, ellenőriztesse a kölyköt az állatorvossal. Nagyon fontos, mind a családtagok, mind a cica szempontjából, hogy az állat parazitamentes és egészséges legyen, megkapja a szükséges védőoltásokat. Mindezek után is vannak olyan szabályok, vagy inkább jó tanácsok, melyeket érdemes betartani, megfogadni, mielőtt az ismerekedésbe belevágnak.
TovábbA legtöbb esetben sikerrel kezelhető a félelem, ha a cicánál megfelelően behatárolják, pontosan mi is a félelem kiváltó oka. Persze a fokozatosság és a türelem nagyon fontosak a kezelés során. A félelem kezelése némileg hasonlít a sokk-terápiára, ám mégis nagyon más. Miután sikerült meghatározni, mi is a félelem kiváltó oka, bizony szembesíteni kell vele a macskát. Természetesen először csak alig, olyan mértékben, hogy ne váltson ki belőle rettegést, félelmet, és csak nagyon lassan, fokozatosan szabad emelni a félelmet kiváltó faktorral való szembesülés mértékét.
TovábbA cicákat ugyanúgy szobatisztaságra kell szoktatni, ahogy a kutyákat, csak éppen esetükben jóval könnyebb a helyzet.
Kijáró cicáknál nincs nagy gond – az udvaron vagy a kertben keresnek egy alkalmas helyet és ott végzik el a dolgukat. Azoknál a macskáknál, melyek ugyan kijárnak, de szabadon mozognak, célszerű az alomtál beszerzése, bár nagy az esélye, hogy az állat ritkán fogja használni. A lakásból soha ki nem járó cicák esetében azonban az alomtál és a jól megválasztott macskaalom alapvető feltétele a békés együttélésnek.
TovábbLehet-e nevelni egy macskát? Sokan azt mondják, nem, pedig a válasz: IGEN! De csak a cica feltételei szerint. Meg kell tanulnia, hogy a világot a macska perspektívájából figyelje, ez a nevelés kulcsda. Felejtse el a parancsszavakat és a kutyáknál megismert kiképzési módszereket, mert ezek nem segítenek.
TovábbA macskák éjszakai életmódja sok gazda átka. Pont, amikor legmélyebb az álom, amikor a legszebb álomképek villannak be, a cica ráugrik a gazdi hasára, mellkasára, megtámadja lábujjait, vagy csak ételért kezd nyávogni. A nyugodt pihenésnek, alvásnak persze lőttek.
TovábbMegtámadja önt a cica, esetleg a bútorokat, netalán szellemeket és láthatatlan egereket kerget? Pattog, mint a gumilabda, mindenféle tárgyakat pofozgat a pult tetején, lopkod és elrejt különböző dolgokat? Ne aggódjon, kedvence szinte teljesen normális.
TovábbAz ön számára egy új cica egy új barát érkezését jelenti. Ám már önnel élő kedvence számára a jövevény csak egy betolakodó. Minden macska az egyetlen kedvenc szeretne lenni, minden figyelmet és szeretetet magának követelve. A féltékenység bizony macskáéknál is előfordul!
TovábbA kutyák sétáltatásának fő oka az ürítés, valamint az elegendő és szükséges mozgás biztosítása. Csak a legkisebb méretű kutyák tudnak eleget mozogni a lakáson belül. Ráadásul a kutyák falkaállatok, melyeknek szükségük van a közös mozgásra, játékra.
TovábbAki már hallott gyereket könyörögni egy kiscicáért, az tudja, ilyenkor a srácok képesek bármit megígérni, csak hogy megkapják a hőn áhított kedvencet. Amint beadja a derekát, rájön, milyen pompás érzés egy aprócska, játékos lény a lakásban, de megismeri a vele járó feladatok garmadáját is.
TovábbA macskák általában rosszul viselik, ha felbolydul a környezetük. Elég a legkisebb változás – akár egy bútor áthelyezése -, és máris stresszelni kezdenek. Azért valljuk be őszintén, az évszázadok során a macskák élete alaposan megváltozott. Míg egykoron az egerészés volt egész napos fő foglalatosságuk, manapság már a kaja után sem kell koslatniuk, a gazdi tálalja nekik, és ráérősen heverészhetnek kedvenc kanapéjukon, vagy az ablakban. Sokan annyira óvják cicájukat, hogy ki sem engedik a lakásból, nehogy a rohanó világban valamiféle ártalom érje őket. Akkor mégis, mi okozhat náluk stresszt?
TovábbA játék kiemelten fontos egy gyermek fejlődésében. Nem csak fizikailag és értelmileg, de szociálisan is sokat profitál a játékokból. Ha pedig mindez kedvenc kisállatával, cicájával közösen zajlik, az külön élmény mindkettőjük számára. Emellett a cica is sokat tanul a játékból, az ő szocializációja számára is fontosak ezek a közösen töltött percek.
Tovább