Praktikum - macskásoknak

Praktikum - macskásoknak

A macska kapar. Ez legalább annyira tény, mint hogy az ég kék és a fű zöld. De miért kezd hirtelen és igen vadul kaparni az amúgy jó cica? Ennek oka általában a stressz, amennyiben intenzívebb, mint a megszokott napi kaparás. A legnyugodtabb, egyébként csak a kertben kaparászó macska is nekieshet a lakás berendezésének, ha stressz éri.

Tovább
Oltások és egyéb fontos kérdések

Oltások és egyéb fontos kérdések

A kölyökkutyák általában úgy kerülnek új otthonukba, hogy már rendelkeznek legalább egy, de célszerűen több, koruknak megfelelő ajánlott védőoltással. Ma Magyarországon csak a veszettség elleni védőoltás kötelező, minden egyéb betegség – parvovirus, szopornyica, leptospirozis, stb. – ellen csak ajánlott a védőoltás.

Tovább
A bűvös szó - szocializáció

A bűvös szó - szocializáció

Amikor kutya kerül a házhoz, a gazda úton-útfélen a szocializáció fontosságát hallja. De mi is az a szocializáció? A szocializáció definíciója szerint olyan tanulási folyamat, amely a születéstől a halálig tart, a „társadalomba való beilleszkedés folyamata, amely során az egyén megtanulja megismerni önmagát és a környezetét, elsajátítja az együttélés szabályait, a lehetséges és elvárt viselkedésmódokat.” (Bagdy, 1986.)

Tovább
A hős, a sztár és az úttörő - avagy a német juhászkutya

A hős, a sztár és az úttörő - avagy a német juhászkutya

A német juhászkutya bizony hosszú éveken át dobogós volt a lgnépszerűbb kutyafajták versenyében, de még napjainkban is nagy népszerűségnek örvend. Nem csak kedvelt családi eb, házőrző kutya, de kimagasló intelligenciája és munkaképessége miatt népszerű társ egyes munkákban is, legyen az őrző-védő, segítő munka, rendőrségi, kereső szolgálat.

Tovább
A szívférgesség megelőzése

A szívférgesség megelőzése

A szúnyog csípésével mikroszkopikus méretű féreglárva (mikrofilária) kerül az állat szervezetébe, ez okozza a szívférgességet. A szívféreg latin neve Dirofilaria immitis. A kifejlett féreg vékony, spagetti-szerű, hossza akár 25-30 cm is lehet.

Tovább
Gomba-veszélyek

Gomba-veszélyek

Mostanában elég sok eső esett, márpedig eső után hirtelen megjelennek a gombák az erdőben. Nem csak ősszel, az őszi esőzések után, de bármely évszakban számolnunk kell ezzel, még ilyen nagy melegben is. Ha elvisszük kutyánkat sétálni végre, élvezve, hogy a zivatarok után lehűlt kissé a levegő, nem árt figyelnünk.

Tovább
Az orosz fekete terrier ápolása

Az orosz fekete terrier ápolása

Ez a hatalmas, fekete orosz fajta sokak kedvence eleganciája és kedves természete miatt. Fedőszőre kemény és sűrű, az aljszőr tömött. Jellegzetes a fajtánál a szakáll és a szemöldök.

Tovább
A kerry blue terrier kozmetikája

A kerry blue terrier kozmetikája

Ritkán mondható el egy terrier fajtáról, hogy nem trimmelik, azonban a kerry puha, dús és hullámos szőrzete nyírást igényel. Érdekes, hogy mind fekete szőrszínnel születnek, és másfél-két éves koruk tájára lesz bundájuk jellegzetes, kék árnyalatú.

Tovább
A schnauzerek ápolása

A schnauzerek ápolása

A chnauzerek három méretben léteznek: óriás, közép és törpe. Színezet tekintetében az óriások és a közepek lehetnek só-bors (azaz fekete és fehér szín váltakozása szőrszálanként, ami cirmos hatást kölcsönöz) és fekete, míg a törpe változatok a fenti két színvariáció mellett lehetnek fekete-ezüst és fehér színűek.

Tovább
A drótszőrű foxterrier kozmetikája

A drótszőrű foxterrier kozmetikája

A foxi nem csak családi kedvencként, de vadászkutyaként is megállja a helyét. A bunda keményszálú fedőszőrzteből és puha aljszőrből áll. Az alapszín a fehér, melyet fekete és barna foltok tarkítanak. A végleges szín általában kétéves korra alakul ki.

Tovább
Az ír farkas kozmetikája

Az ír farkas kozmetikája

Az ír farkaskutya szőre szálkás, éppen ezért trimmelést igényel. A legnagyobb agárfajta kemény szálú és durva fedőszőre alatt puha aljszőr bújik meg. A legrutinosabb gazdák folyamatosan szedik a szőrzetet,  de kiállítás esetén a rendezvény előtt legalább négy héttel el kell végezni a teljes trimmelést.

Tovább
A westie kozmetikája

A westie kozmetikája

A fehér színű, szálkás szőrzet kb. 5 cm. hosszú, durva fedőszőrből, és rövid, puha, tömött aljszőrből áll. A westie-t, fehér színe ellenére a tenyésztők, kiállítók nem, vagy csak végszükség esetén szokták fürdetni, nehogy a szőrzet elveszítse jellegzetes, kemény tapintását.

Tovább
Az uszkárok kozmetikája

Az uszkárok kozmetikája

Nem csak a színek, de a méretek tekintetében is igen nagy változatosságot mutat a fajta. Létezik óriás (standard), közép, törpe és toy méretben, alapszínei pedig a fekete, a fehér és a barna, de van ezüst és apricot uszkár is. A harlekin és a fekete-csert színváltozatok kiállításokon még nem elfogadottak.

Tovább
Zöldséget piacról, kutyát tenyésztőtől!

Zöldséget piacról, kutyát tenyésztőtől!

Kutyát sokfelé lehet venni. Van, aki újság- vagy internetes hirdetés alapján dönt, van, aki piacról választ, más menhelyről fogad örökbe, megint mások tenyésztőtől vesznek kölyköt. Melyik a jó megoldás?

Tovább
A bobtail ápolása

A bobtail ápolása

A bobtail szőre igen dús. A fedőszőr sűrű és kemény, míg az aljszőr dús és pelyhes. Nagyon érdekes, hogy a bobtail kölykök fehér-feketén születnek, és kamaszkorukra, azaz kb. 9 hónapos korukra alakul ki az ismert fehér-szürke színezet. A bunda közepesen hosszú, a fejen az igen dús bunda gömbölyded hatást kölcsönöz az ebnek.

Tovább
A középázsiai juhászkutya kozmetikája

A középázsiai juhászkutya kozmetikája

A középázsiai juhászkutya nem csak a színezet, de a szőrzet hosszát illetően is nagy eltéréseket mutat. Általánosan elmondható, hogy a fedőszőr durva és egyenes, az aljszőr pedig igen sűrű, dús. A fejen és a lábakon található szőrzet egyenes és rövid, a bőrhöz simuló.

Tovább
Az ősi magyar puli kozmetikája

Az ősi magyar puli kozmetikája

A puli az egyik legkedveltebb magyar kutyafajta. Szőre nemezes, ami legalább negyedéves ápolást igényel. A fajta kozmetikázásában a fésű és a kefe használata nyugodtan elfelejthető, sőt, tilos!

Tovább
A belga juhászok ápolása

A belga juhászok ápolása

Belga juhászkutyának nevezzük a groenendael-t, a tervuerent, lakenoist és a malinoist. Színben és szőrtípusban is eltérnek némileg egymástól a fajták. A sportemberek nagy kedvencei, igen jó munkakutyák, ám a munkában az ebek szőrzete is nagyobb igénybevételnek van kitéve, így mindenképp gondoskodást igényel.

Tovább
Baba és (baba)kutya

Baba és (baba)kutya

Sokszor hallani, hogy mikor a családba kisbaba érkezik, a leendő szülők úgy döntenek, megválnak ebüktől. A kutya, amely addig mintegy gyerekpótlékként szolgált, hirtelen feleslegessé, nyűggé, vélelmezett veszélyforrássá válik. Nem lenne ez így, ha kellő tudás birtokában lennének és tudnák, mire kell megtanítani a kutyát és mire kell odafigyelni.

Tovább
A bichon havanese kozmetikája

A bichon havanese kozmetikája

A havanese szőrzete puha, enyhén hullámos, kb. 15 cm. hosszú. Nagyon sok színváltozat megtalálható a fajtánál, lehet bézs, barna, szürke, fekete árnyalatos. A hosszú szőrzet rendszeres gondoskodást igényel, lehetőség szerint legalább hetente kétszer ki kell bontani, a csomókat eltávolítani.

Tovább