Ha kedvence már megkapta az alapvető engedelmességi képzést, akkor nagy valószínűséggel figyelmes és jól tanuló eb lett. Ám vannak olyan problémák, melyek nem oldhatóak meg egy egyszerű „ül” vagy „hozzám” paranccsal. A legjobb modorúnak tűnő ebbel is lehetnek problémák.
TovábbSok gazdi mondja, hogy bár úgy gondolja, aprócska ölebének szüksége lenne kutyabarátokra, fél letenni a parkban, az utcán, mert félti kedvencét a nagyobb kutyáktól. Fél attól, hogy egy vadabb kutya akár meg is ölheti, vagy játék közben megsérülhet a picurka testesebb barátja egyetlen mozdulatától.
TovábbIgen sok gazda panaszkodik arra, hogy kutyája felugrál rá és idegenekre, vendégekre – ha kell, ha nem. Nos, a kölykök, és bizony az idősebb kutyák is előszeretettel ugranak az emberekre, ezzel jelezve üdvözlésüket. Nem tudják azt mondani nekik, hogy „hello” vagy „szia”, így hát megoldják másként.
TovábbLassan véget ér a nyár. A gyerekek egy része már várja a sulit. No, nem annyira a tanulást, mint inkább azt, hogy találkozzanak a barátokkal, elmesélhessék nyári élményeiket. Persze a nagy szabadságba, a sok lustálkodásba is bele lehet fáradni egy idő után, és hát az őszi napokon már strandolni se nagyon van lehetőség.
TovábbNem mindegy, hogy kedvence nevelését, tanítását kire bízza. Éppen ezért a megfelelő kutyaiskola és/vagy kiképző kiválasztása nagyon fontos. A rossz kéz, az indokolatlanul kemény bánásmód legalább annyira káros, mint a nevelés és a szocializáció teljes mellőzése.
TovábbPersze a testbeszéd értelmezéséhez ismerni kell a hangadások jelentését is. A kutya ugyanis nem csak ugatni szokott, hanem millió módon tudja hangja által is kifejezni érzelmeit, érzéseit. Moroghat, nyüszöghet, szűkölhet, nyafoghat, de üvölthet, vagy farkas módra vonyíthat is.
TovábbKörnyezeti szempontból lényeges kérdés a városi kutyák kérdése. Életüket az ellentétek jellemzik, hiszen napközbeni létük nyugodt és csendes, igencsak korlátozott kilátással a környező világra. A benti békével és nyugalommal szöges ellentétben áll a város nyüzsgő, csillogó, zajos világa, az embertömeg és a sok-sok jármű, ahol nap nap után megfordulnak a séták alkalmával.
TovábbAmikor egy kutya örökbefogadása vagy megvásárlása mellett dönt, fontos kérdés, hogy az új jövevény kölyök vagy felnőtt állat legyen-e. Amikor egy bájos kölyökre pillant, biztos tudja, hogy meg kell küzdenie a rágcsálás és a szobatisztaság problémájával.
TovábbA porszívó azért elég sokkoló és ijesztő lehet egy kölyök számára. Vallja be őszintén: ön sem rajong a hangjáért. Nem éppen zene füleinek, ráadásul emiatt nem is akkor használja, amikor feltétlenül szeretné. Egyszerűen szükséges rossz.
TovábbA kutyák testbeszédét meg kell tanulni értelmezni ahhoz, hogy tudjuk, mit akar közölni az állat, mit is érez. A kutya is megtanulja, hogyan értelmezze gazdája testbeszédét, nem csak a szavait. Vajon ön is elmondhatja ezt magáról?
TovábbAz, ha a kutya barátságtalan vagy agresszív a vendégekkel, általában a nem megfelelő szocializáció következménye, ráadásul igen kínos a látogatókkal szemben. Az ok lehet genetikai eredetű is, melynek következtében hajlamosabbak a félelemre.
TovábbA kutyák minden korban intenzíven használják szájukat az emberekkel, más kutyákkal való kommunikációjuk és környezetük felfedezése során. Nemcsak esznek, de fognak és játszanak is vele. A rágcsálás azonban 3 és 6 hónapos kor között a legintenzívebb.
TovábbAz emberek egy része gyerekeként kezeli a kutyát, amikor valóban gyereket vár a család, hirtelen elfeledkeznek a négylábú „elsőszülöttről” és sokszor az újszülött miatt eltávolítják a háztól. Persze az is igaz, hogy sokan kifejezetten a gyereknek vesznek kutyát.
TovábbA rágás teljesen természetes viselkedés. A fogzó kölykök számára nagyon fontos a rágás az íny kellemetlen feszülése, viszketése miatt. Ráadásul a kutyák a szájukkal is „felfedeznek”. Később a kutya az unalomra és a magányra és rágással reagál, általában a bútorok, cipők és zoknik látják ennek kárát.
TovábbAkár ön végzi a kutya tanítását, akár beíratja obedience iskolába, minden kutyának meg kell tanulni az öt alapvető parancsszót: ül, marad, lábhoz, gyere, fekszik. A gyakorlás során sose szidja meg a kutyát és a nevét se ejtse ki mérges hangon.
TovábbMinden kutya más és más. Ahhoz, hogy a legjobb tulajdonságai dominálhassanak, ismernie kell jellemét, karakterét. Csak így tud hatékonyan dolgozni azon, hogy valóban kellemes, szerető kapcsolatuk alakuljon ki, és könnyű, örömteli legyen az együttélés.
TovábbAz emberek két legnagyobb tévedése a kutyák viselkedésével kapcsolatban a következő. Egyrészt azt gondolja, hogy a kutya tudja, hogy rosszat cselekedett. Másrészt hiszi, hogy a kutya sokszor azért rosszalkodik, mert valamiért bosszút akar állni.
TovábbNincs jobb az életben, mint amikor két olyan dolgot, amit szeretünk, össze tudunk párosítani. Nekem ilyen a mogyoróvaj és a banán. Vagy a csoki és tejszínhab. Ez adta az ötletet ahhoz, hogy összeállítsunk tíz olyan gyakorlatot, amelyet örömmel lehet végezni, közösen a kedvenc kutyával.
TovábbEl tud képzelni annál idegtépőbbet, mintsem egy vacsora az új főnökével és annak feleségével? Egész nap azon fáradozik, hogy minden tökéletes legyen, ám amint a vendégek leteszik a kabátjukat a család kedvenc kutyája nekiront a vendég lábának, és párzó mozdulatokat tesz, persze csak azért, hogy üdvözölje.
TovábbUgye mekkora megkönnyebbülés és büszkeség, amikor pár héten át tartó küzdelem és kitartó munka után azt mondhatja: az én kiskutyám szobatiszta! De hoppá! Mi az a sárga folt a szőnyegen? Mi az a csomag a lábtörlőn? Valami történt. De mi?
Tovább