A szívférgesség tünetei

A kutyák szívférgessége különféle módon kezelhető. Annak ellenére, hogy mind a kutyák, mind a macskák fertőződhetnek szívféreggel, a betegség lefolyása és annak kezelése is eltérő a két fajnál. Nagyon fontos ismerni a tüneteket, az okokat, de főleg azokat a helyeket, ahol a fertőzés fokozottan van jelen.

Annak ellenére, hogy a közvélekedés szerint elsősorban meleg és párás vidéken veszélyeztetettek kedvenceik, napjainkban a szívférgesség már globálisan jelen van. Legalább ennyire fontos tisztában lenni a kezelési lehetőségekkel is.

Mi az a szívférgesség?

A  Dirofilaria immitis egy fonálféreg fajta, mely gazdaállatról gazdaállatra vándorol annak vére közvetítésével, szúnyogcsípés által. Maga a féreg fonalszerű. vékony, életciklusát emlősök szervezetében éli át. A kutyáknál gyakran előfordul, hogy a szívférgek akár éveken át élősködnek a szervezetben, legfőképpen a szívkamrában.

A szívférgesség tünetei kutyáknál

A szívféreg igen alattomos kis lény. Lassanként, fokozatosan szaporodik el a szervezetben, így a tünetek a fertőződés után még hónapokon át nem jelentkeznek. A szívféreg fertőzés leggyakoribb tünetei a kutyáknál:

  • levertség
  • étvágytalanság
  • köhögés (különösen fizikai terhelés, mozgás esetén)
  • az állat nem akar sétálni, játszani
  • szapora légzés
  • fogyás.

A fertőzés után a szívférgesség tünetei még nem jelentkeznek, sőt, a féreg korai fejlődési szakaszaiban sem. Különösen érvényes ez olyan kutyák esetében, melyek különösképpen nyugodtak vagy koruk miatt már higgadtabb természetűek. Ha a kutya aktív, vagy súlyosabb a fertőzés, az elsődleges tünet a köhögés, gyors kimerülés akár könnyebb mozgás után is. Esetenként, bár ritkán, a szívféreg a szervezetben vándorolva görcsrohamokat, vakságot, sántaságot is okozhat.

Macskáknál a tünetek gyakoribb felső légúti panaszban jelentkeznek, de mutathatnak a kutyákhoz hasonló tüneteket is, kiegészülve allergiás reakciókkal.

A diagnózis

Egy egyszerű és nem túl drága vérvizsgálattal gyorsan megállapítható vagy kizárható a szívférgesség. Érdemes évi egy alkalommal elvégeztetni, mivel minél korábban ismerik fel a betegséget, annál nagyobb az esély a gyógyulásra. A betegséget négy stádiumra osztják fel, logikusan az I. stádium kezelése sikeres a legnagyobb eséllyel.

A vérvizsgálat során a nőstény férgek antigénjeit keresik, az eredmény akkor is negatív lehet, ha a féregpopuláció a szervezetben alacsony, vagy hím férgek élősködnek benne. Pozitív eredmény esetén az orvos megröntgenezi a szívet, hogy lássa, pontosan mekkora populáció fészkelte be magát a szívbe.

A szívférgesség kezelése hosszú folyamat, mivel a felnőtt férgek kiirtása akár hónapokig is eltarthat. A fertőzött egyedeket nagyon alapos kivizsgálásnak kell alávetni, mert csak erős szervezet képes elviselni a drasztikus kezelést. Az állatnak jó pár hónap pihenésre van szüksége a kezelés végeztével is, megelőzendő, hogy az elpusztított férgek a tüdőbe kerüljenek. Bár a férgek műtéti eltávolítása is lehetséges, de ez a beavatkozás veszélyes.

A megelőzés

A megelőzés mindig jobb, mint a beteg állat szenvedésének látványa, ráadásul , kifizetődöbb is, mint az általában hatalmasra rúgó állatorvosi költségek. Éppen ezért érdemes megfontolni olyan spot-on termék vásárlását, amely a lepkeszúnyog ellen is védi az állatot. A kutyáinkra ezt a terméket  találtuk, de természetesen a webáruházban az eltérő méretű ebek számára más készítmények is kaphatók.

Ajánlott cikkek