Észrevették már, hogy a macskák szeretik a magaslati levegőt? Repkednek a konyhapult és a szekrény teteje, a kanapé és a könyvespolc legmagasabb pontja között, majd megtelepszenek fenn. Általában egyszerű tényként kezeljük, hogy a cicák jól érzik magukat a magasban, és kész. De vajon mi ennek az oka?
TovábbA macskamenta (Nepeta cataria) az évelő mentafélék családjába tartozó növény. Nevét az olasz Nepete városról kapta, ahol kiterjedt termesztése folyt. Ez a növénycsalád a kelet-mediterrán régiótól a Kelet-Himalájáig elterjedt, mely a macskákra általában hihetetlen hatást képes gyakorolni.
TovábbEgyre több ember rendeli házhoz a megvásárolt termékeket. A karantén napjaiban sokszor a máskor az állatfelszerelési boltban megejtett hosszas válogatás helyett a webáruházakban vásárolt fekvők, játékok is futárral érkeztek. Aztán amikor a gazdi boldogan kibontotta a pakkot, a cica nem a szuper ágy vagy izgalmas játék után kapott, hanem belefeküdt az üres dobozba.
TovábbAz nem lehet kérdéses, hogy minden gazdi szereti a macskáját. Ám tény, hogy ez az odaadó szeretet nem mindig talál viszonzásra. Igaz, a macska nem utálja a gazdáját, tehát a címbeli kitétel kissé túlzó.
TovábbBár sok állatnak van bajsza, ez a köztudatban valahogy mégis a macskákhoz kapcsolódik leginkább. De miért van ez így? Tudjuk, hogy a macska pofiján összesen 24 bajusz-szál van, 12 mindkét oldalon, négy sorban vízszintesen elrendeződve.
TovábbMindenkinek megvan a macskás nő sztereotip képe? Kócos hajjal, kezében alutasakos macskaeldellel, cicaszőrös házi ruhában kóvályog, körbeveszi pár doromboló állatka, mégis folyton mérges, fáradt, depressziós, igazi mizantróp.
TovábbFigyeld a testét! Az emberi kommunikációban is erős szerepe van a testbeszédnek, hiszen kutatók szerint az átlagos kétszemélyes társalgásban 65% a nem verbális, 35% pedig a szóbeli alkotóelemek, közlések aránya.
TovábbA „holisztikus” egyike azoknak a szavaknak, amelyek miatt egyesek a fejüket rázzák, mások pedig azonnal a pénztárcájuk után nyúlnak. Mindannyian hallottunk már a holisztikus orvoslásról és az egészséggondozás holisztikus megközelítéséről, de mit is jelent ez pontosan?
TovábbIdőnként fellángolnak a viták a gazdák között, vajon melyik faj jobb. Előző cikkünkben fogalkoztunk is már ezzel a kérdéssel, most pedig kicsit tovább boncolgatjuk., hiszen a vitákat mindazok, akik úgy a macskák, mind a kutyák szerelmesei, meglepődve és álmélkodva szemlélik.
TovábbA macskabarátok számára temérdek lehetőség áll rendelkezésre, hogy milyen cicát válasszanak társuknak. A házi macskák és keverék fajták mellett sokféle fajtatiszta cica is választható, tulajdonságaik alapján. A perzsa, a main coon, a brit talán a legismertebb macskák, de mi a helyzet a sokkal egzotikusabb és ritkább fajtákkal?
TovábbMi határozza meg, hogy valaki inkább kutyás, vagy inkább macskás ember? Vagy azt, hogy mindkét fajt egyformán szereti? Milyen okok állhatnak amögött, hogy valaki egyik vagy másik, esetleg mindkét faj mellett teszi le a voksát?
TovábbAkár kutyás, akár macskás a kedves olvasó, abban egyetérthetünk, hogy egyetlen állat körül sincs annyi legenda, mítosz, mint a fekete macska körül. A fekete szépségek elsősorban a Halloween ünnepéhez, a boszorkányokhoz, a szerencsétlenséghez kapcsolódnak.
TovábbA legújabb kutatások szerint az új vírusvariációk képesek az állatokat is megfertőzni. Most először sikerült ezekkel megfertőzni egereket, mindez pedig bonyolíthatja a vírus globális terjedésének visszaszorítását célzó erőfeszítéseket.
TovábbTörökország városai híresek az utcákon szabadon kószáló macskákról. Ám ezeket a cicákat nehéz kóbor állatoknak nevezni, sokkal inkább tekintik őket a török kultúra részének. Az isztambuli macskák világhírre tettek szert.
TovábbGyakran megfigyelhető, hogy a macska evés-ivás előtt vagy után mancsolja, kaparássza a padlót, mintha be akarna temetni, vagy el szeretne ásni valamit. Nem kell megijedni, nincs semmi baj a cicával, ez teljesen normális viselkedésnek számít.
TovábbA macskák bizony hajlamosak arra, hogy sok, az ember számára furcsa, vagy nem elfogadható dolgot egyenek meg, akár macskaalmot is. Ennek pedig sokféle oka lehet. A jelenséget pica-nak (ejtsd: pika) nevezzük, és nem más, mint egy evészavar, olyan dolgokelfogyasztása iránti vágy, amelyek nem evésre valók.
TovábbKözismert, hogy a macskák igen kifinomult érzékszervekkel rendelkeznek. Kiváló a hallásuk, nagyon jól látnak sötétben is, és a szaglásuk is jó. Azonban a macskák ízérzékelése sokkal kevésbé bonyolult, mint az embereké, vagy sok más állaté.
TovábbBár egyáltalán nem ritka, hogy egy macska akár 15 éves koráig is él, vannak fajták, melyek közismerten hosszú életűek. Persze az élettartamra sosincs garancia, hiszen ez az örökletes tényezők mellett még nagyon sok mindentől (etetés, gondozás, stb.) is függ.
TovábbAzt, hogy a cicák kedvesek, bújósak, öntörvényűek, játékosak, mindenki tudja. Rengeteg olyan jellemvonás ismert esetükben, amivel nem csak a cicagazdik, de mindenki más is tisztában van. Ám vannak dolgok, amelyeket csak egy macskagazda érthet meg és érezhet át igazán.
TovábbBár a lézerfény valóban játéknak tűnik, kergetése sokkal inkább ösztönös cselekvés a macska számára. Szinte nincs olyan macskagazda, aki ne ismerné, milyen is az, amikor a cica elkezdi vadászni a lézerfényt.
Tovább