A szívféreg olyan parazita, mely a fertőzött állat szívében és a tüdőartériában él. A férgek a vérárammal jutnak el a szívhez és a tüdőhöz, útjuk során károsítják az artériákat, és a létfontosságú szerveket. Ez az út a fertőződés után nagyjából hat hónapig tart. Egyetlen kutyában akár több száz féreg is megtelepedhet, és akár 5-7 éven át is élősködhet. A szívféreg fertőzés igen komoly, és gyakran végzetes kimenetelű megbetegedés!
A szívférgesség tünetei
- Nehézlégzés
- Köhögés
- Hányás
- Súlycsökkenés, nyugtalanság és erős fáradtság mérséklet testmozgás után is
- Egyes esetekben egészen a fertőzés késői stádiumáig nincsenek tünetek
A szívférgesség okai
- A szívférgesség állatról állatra szúnyogok közvetítésével terjed.
- Egy állatnak legalább két szívférget (egy hím- és egy nőneműt) kell a szervezetében hordoznia ahhoz, hogy azok elszaporodjanak.
- A nőstény által lerakott peték a mikrofiláriák, melyek nem képesek anélkül szívféreg fertőzést okozni, hogy előtte áthaladnának egy szúnyog szervezetén.
- A mikrofiláriák először tehát a szúnyog szervezetébe kerül, annak csípése közben, ahol lárvává fejlődik, nagyjából két hét alatt.
- Amikor a szúnyogkövetkező alkalommal megcsíp egy állatot, a fertőzött lárva a csípéssel a szövetekbe kerül, és megkezdi útját a véráramban.
- A szívférgek kicsi, láthatatlan lárvaként kerülnek az állat véráramába, ám kifejlett méretük elérheti akár a 40 cm-es hosszt is elérhetik.
A szívférgesség diagnosztizálása
- A fertőzést fizikális vizsgálattal, röntgennel és ultrahangos vizsgálattal diagnosztizálják, de az állatorvos vérvizsgálatot is végez.
- Amennyiben a kutya fertőzött területen él, vagy olyan helyre utazik, a rendszeresen elvégzett vizsgálat kiemelten fontos.
A rizikófaktorok
Bármely kutya fertőződhet szívféreggel, de mivel a fertőzés szúnyogok közvetítésével terjed, a párás, meleg vidéken élő ebek veszélyeztetettebbek.
A megelőzés ehetőségei
A szívférgesség hatékonyan megelőzhető kifejezetten olcsó, rágható tablettákkal, illetve állatorvos javaslatára felírt gyógyszerekkel. Először hat hónapos korban, majd fél év múlva elégzett vizsgálat szükséges. Ha mind a két alkalommal negatív az eredmény, akkor lehet vérvizsgálat nélkül szívféreg ellenes készítményt adni havonta. Idősebb állatoknál az esetleges krónikus betegségek miatt megelőző vizsgálatok szükségesek.
A szívférgesség kezelése
Az alapos vizsgálat után felállított diagnózis ismeretében lehet megkezdeni a fertőzött állat kezelését, az előnyök és kockázatok állatorvosi mérlegelésével.
- A legelterjedtebb kezelési módszer az ún. adulticides injekció-kúrából álló kezelés, melyet az állat izomzatába szúrnak. Általában kórházi körülmények között végzik, de igen sikeresnek mondható módszer.
- A legtöbb kezelés komoly, többhetes mozgásmegvonást igényel, és általában elmondható, hogy mindegyikük rizikós. Éppen ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés fontosságát.
- Sikeres kezelés és gyógyulás után mielőbb el kell kezdeni a megelőző gyógyszerek adását, hogy csökkenjen az újrafertőződés esélye.
Mikor hívja az állatorvost?
Amennyiben azt tapasztalja, hogy kutyája energiája csökken, betegnek látszik, vagy a fentiekben felsorolt tünetek bármelyikét produkálja, azonnal forduljon az állatorvoshoz.